Szakszerűség - Innováció - Tervezés

Télikert fűtése

Sokszor előforduló gondolat az, hogy mennyire lesz meleg a télikert, nyáron hogyan fog hatni az üvegházhatás és a forróság. Erre számos megoldás létezik melyeket már átvettünk a télikert árnyékolás oldalunkon, most nézzük a másik végletet. A téli időszakban mutatja meg a télikertünk valódi arcát de hogy viselkedik a nagy hidegekben? Milyen fűtési megoldások vannak egy beépített teraszon?

Passzív fűtés

A legegyszerűbb és mégis legjobban működő fűtési forma az üvegházhatás. A szoláris nyereséget maximalizálni tudjuk az üvegfelületek alkalmazásával, a hőszigetelt kivitel pedig biztosítja, hogy benn is tudjuk tartani a megtermelt hőt. A nappalival -vagy bármely helységgel- egybeépített télikert a házunk új fűtőrendszere lehet: engedjük be a téli napsütést és élvezzük ahogy a meleg szétárad házunk helységeiben.

Ez a “fűtési forma” feltételezi, hogy süt a nap de mi van akkor, ha borongós időszakok vannak? A hőszigetelt télikertek nagy előnye, hogy a ház meglévő, fűtött levegőjét kiengedve temperálhatjuk új helységünket. Ennek pozitív hozadéka, hogy a meleg levegő a hidegebb felé fog szállni, ezzel pedig beindíthatunk egy természetes légcserét(a friss levegő bevezetését biztosítani kell).

Egyéni tapasztalatunk, hogy kinti -10 Celsius fok hőmérsékletnél, napsütötte, fűtetlen de hőszigetelt télikertben +28 Celsius fok van.

Vannak olyan esetek amikor szükséges az utólagos fűtés beépítése, nézzük a lehetőségeinket:

Központi fűtésrendszerünk kivezetése

Szerencsés esetben a központi fűtés rendszerünk egyik vezetéke a terasz falazata mögött, vagy annak közelében helyezkedik el. Falátfúrás után, egy radiátort felhelyezve máris élvezhetjük a kellemes hőmérsékletet. A vizes helységnek használt, “wellness” jellegű belterekben nagyon jól tud mutatni egy formatervezett töröközőszárítós radiátor.

Padlófűtés

A padlófűtés csatlakozhat a meglévő fűtés rendszerhez. Ehhez nagyobb fokú kőműves és burkoló munka lehet szükséges, ezért a kész teraszokon kevésbé kerülhet szóba. Utólagos padlófűtést telepíthetünk villany működtetésű fűtőfóliával vagy fűtőfilmmel is. Nagy előnye, hogy rendkívül keskeny, ezért szinte bárhol felhasználhatjuk utólagos fűtésnek. Egy korszerű vinyl burkolattal borítva gyors, vízálló és komfortos aljzatot kapunk.

Fűtőpanel

Néhány éve törtek be a piacra a norvég fűtőpanelek, népszerűségük töretlen. Egyszerűen, egy konzollal felfúrható a falra, ezután bedugjuk a konnektorunkba és már fűt is. A termodinamika elvén működnek, a hideg levegő bejut a panel alján, áthalad egy lamellás fűtőegységen és felül távozik, immáron meleg levegőként. Nincs bonyolult mechanika, minimális a hibalehetőség. Vékony, esztétikus, termosztáttal ellátott és a wifis kivitelűek még okosak is.

Infrapanel

Az infra fűtési mód a hőszigeteletlen, vagy rosszul hőszigetelt terek barátja. Nem a levegőt melegíti közvetlenül, hanem a tárgyakat amire sugároz. Ha nagyon ritkán használjuk a télikertet akkor megfelelő lehet de nem túl energihatékony fűtési forma

Inverteres klímák

Több legyet egy csapásra: télen fűt, nyáron hűt, szárítja a levegőt, szellőztet, kiszűri a pollent és a vírusokat. Egy korszerű, inverteres, minimum a++ energiahatékonyságú klíma nagy mértékben megnöveli a komfortérzetünket úgy, hogy közben energiatakarékos marad. Minden hőmérsékleti tartományban kellemes levegőt biztosít, nyáron hűvöset, télen meleget ad. A beépített teraszok egyik nagy ellensége a páraképződés, a klímával ezt is kontrollálhatjuk. Sok gyártó kínál wifivel szerelt beltéri egységet, így akár az okos házunk szerves részét is képezheti.